no-img
تست رانندگی

آموزش پارک دوبل (قبولی آزمون شهری تضمینی)

سوالات گواهینامه پایه سوم


تست رانندگی
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

آموزش پارک دوبل (قبولی آزمون شهری تضمینی)
zip
جولای 2, 2023

آموزش پارک دوبل (قبولی آزمون شهری تضمینی)


آموزش پارک دوبل

سایت تست رانندگی آموزش پارک دوبل (قبولی آزمون شهری تضمینی) را برای شما فراهم کرده است. پارک دوبل چیست؟ اصطلاحی که به مرور در مکالمات روزمره نیز همواره میشنوید، حتی اگر خود شما مالک خودرویی نیستید. به پارک کردن خودرو با دنده عقب بین دو خودرو پارک دوبل میگونید. مهارت در پارک دوبل یکی از مهمترین تکنیک ها در رانندگی می باشد. با سایت تست رانندگی برای گرفتن گواهینامه همراه باشید.

نحوه پارک دوبل

آموزش صحیح پارک دوبل

چگونه پارک دوبل کنیم

آموزش پارک دوبل برای امتحان

آموزش رانندگی پارک دوبل

فیلم پارک دوبل

پارک دوبل چیست؟

پارک دوبل چیست؟

پارک دوبل چیست؟ اصطلاحی که به مرور در مکالمات روزمره نیز همواره میشنوید، حتی اگر خود شما مالک خودرویی نیستید. به پارک کردن خودرو با دنده عقب بین دو خودرو پارک دوبل میگونید. مهارت در پارک دوبل یکی از مهمترین تکنیک ها در رانندگی می باشد.

هنگام حرکت روبه جلو چنانچه بخواهیم میان دو خودرو که در کنار جدول خیابان پارک کنیم باید فضای خالی میان دو خودرو بیش 2 برابر طول خودرو 8 متر باشد و اگر کمتر از این اندازه باشد پارک کردن به صورت رو به جلو دشوار خواهد بود و بایستی از روش پارک دوبل استفاده کرد. چنانچه فاصله میان دو خودرو از 5/6 کمتر باشد ، دیگر به روش پارک دوبل نیز نمی‌ توان خودرو را پارک نمود.

برای قبولی در امتحان آیین نامه رانندگی نیز میتوانید به صفحه نمونه سوالات آیین نامه طلایی مراجعه کنید.

آموزش پارک دوبل ? (قبولی آزمون شهری تضمینی)

تشخیص فاصله در پارک دوبل

پارک کردن اتومبیل به صورت دنده عقب بین دو اتومبیل پارک شده را پارک دوبل گفته میشود. در خیابان‌ های شلوغ پیدا کردن جای مناسب برای پارک ساده نیست، اگر تکنیک پارک دوبل را به درستی یاد بگیریم شانس بیشتری برای پیدا کردن جای پارک خواهیم داشت.

پس از آشنایی با قانون حرکت در رانندگی، افسر راهنمایی و رانندگی پارک دوبل و دور یک یا دو فرمانه را از شما امتحان خواهد گرفت.

مراحل آموزشی زیر را قدم به قدم دنبال کنید تا در آزمون شهری به راحتی قبول شوید. اولین نکته برای اجرای صحیح پارک دوبل پیدا کردن فضای مناسب و تشخیص فاصله میان دو خودرو است.

هنگام حرکت رو به جلو در صورتی که بخواهیم اتومبیل خود را بین دو اتومبیلی که در کناره جدول پارک شده است پارک نماییم، اگر فضای خالی بین دو اتومبیل تقریباً از 2 برابر طول خودروی ما (8 متر) بیشتر باشد یعنی فاصله مناسب برای پارک دوبل وجود دارد.

چنانچه فاصله‌ ی بین 2 اتومبیل پارک شده از 5/6 متر کمتر باشد، دیگر به روش پارک دوبل نیز نمی‌ توانیم اتومبیل خود را پارک بنماییم و می‌بایست جای دیگری را برای پارک کردن اتومبیل در نظر بگیریم. یکی از نکات مهم در هنگام امتحان رانندگی مطمئن شدن از شرایط مناسب برای پارک دوبل است. قبل از زدن پارک دوبل به علائم و خطوط راهنمایی و رانندگی توجه کنید و در مناطق ممنوعه به هیچ وجه پارک دوبل را انجام ندهید.

پارک دوبل صحیح

پیش از اقدام به ارائه آموزش مهمترین مراحل و نکاتی که باید در مورد پارک دوبل بدانید را مورد بررسی قرار گرفته شده است.

این موارد عبارتند از:

اهمیت کنترل کامل کلاج یا حرکت لاک پشتی در parallel parking

برای انجام و اجراء درست و صحیح پارک دوبل حتماً باید حرکت لاک پشتی را به صورت کامل آموخته باشیم و مهارت بسیار بالایی در جهت حرکت دادن اتومبیل به صورت سانتیمتری به وسیله‌ ی کلاج را فرا گرفته باشیم.

چرا که در غیر این صورت ممکن است با عدم تسلط کامل روی کلاج، حرکت اتومبیل ما با سرعت و شتاب زیادی همراه شده و مانع از اجرای صحیح پارک دوبل شود و چه بسا موجب تصادف گردد.

کسی که بتواند پارک دوبل را با کنترل کامل روی کلاج به صورت صحیح اجراء کند می‌ تواند در راه بندان‌ ها نیز با کنترل کامل کلاج به صورت ایست و حرکت‌ های پی در پی اتومبیل خود را به راحتی به حرکت دربیاورد یکی از دلایل انتخاب پارک دوبل در امتحانات رانندگی به همین جهت می‌ باشد.

زیرا راننده‌ای که در انجام پارک دوبل روی کلاج اتومبیل خود مسلط باشد در راه بندان‌ های بسیار سنگین که راننده مجبور است چند قدم به چند قدم مرتب ایست و حرکت کند نیز از کلاج خوبی برخوردار خواهد بود (امتحان گرفتن در چنین راه بندان‌ هایی شاید مقدور نباشد بنابراین پارک دوبل راه بهتری برای امتحان کنترل کلاج به شمار می‌رود.)

کنترل فرمان در پارک دوبل

راننده‌ ای که از درک فرمان خوبی در دنده عقب برخوردار نباشد، نمی‌ تواند جهت چرخش فرمان را تشخیص دهد و نمی‌ تواند پارک دوبل را به صورت صحیح اجراء کند. لذا، باید بیشترین حد تسلط را روی فرمان داشته باشد و این یکی دیگر از علل انتخاب پارک دوبل به عنوان معیار امتحان رانندگی پایه دوم محسوب می‌ شود.

پارک دوبل مهمترین قسمت در آزمون رانندگی

اگر برای گرفتن گواهینامه اقدام کرده باشید، حتما می دانید که پارک کردن به صورت دوبل همیشه یکی از آزمون های موجود است. یکی از دلایل انتخاب پارک دوبل برای آزمون رانندگی سنجش کنترل کامل کلاج می‌ باشد. زیرا راننده‌ ای که در انجام پارک دوبل روی کلاج خودرو مسلط باشد در راه‌ بندا‌ن های بسیار سنگین که ناچار است قدم به قدم مرتب ایست و حرکت کند نیز از کلاج خوبی برخوردار خواهد بود.

درک گاز ترمز و هماهنگی با چشم و دست در پارک دوبل

در پارک دوبل راننده بایستی تسلط کاملی روی گاز و ترمز خودرو داشته باشد و هماهنگی لازم بین چشم راننده و فرمان که به عهده دست می‌ باشد برقرار گردد و به بالاترین مهارت خود رسیده باشد تا بتواند پارک دوبل را به راحتی انجام دهد.

بنابراین پارک دوبل نه تنها یک تکنیک برتر است بلکه اوج هماهنگی کامل میان کار چشم ، دست و پای راننده می‌ باشد و این راه می‌ توان به بودن چنین هماهنگی در اندام‌ های بدن یک راننده پی‌ برد. با این توضیحات پارک کردن خودرو به صورت دوبل را بیشتر توضیح می دهیم.

 

مراحل پارک دوبل تصویری

مراحل پارک دوبل تصویری

آموزش ویدئویی پارک دوبل :موضوعات :
بلاگ

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *